o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Blog by Poděs: Atmos, Atmos, Atmos

Původně jsem tenhle post dával na svůj Facebook, dám ho ale i sem.

Minulý týden probíhal Nike Air Max Week, což byla oslava 30. výročí od vzniku Nike Air Max (1987). S tím souviselo releasování celé řady modelů ve velice limitovaném množství. V množství menším než malém.

Na Nike.com byl pro každý víkend připraven jeden release (AM 97, AM 1 OG, AM 1 Atmos a další modely). Releasování probíhalo tak, že jste se přihlásili do losování. Zkoušel jsem to losování asi třikrát, nepovedlo se mi “vyhrát” ani jednou. Totiž jde o to, že vy soutěžíte o možnost, že si vybraný model tenisek budete moci zakoupit, nikoliv, že je dostanete zadarmo. A z Čech neznám nikoho, komu by se podařilo na Nike.com nějaký z modelů koupit.

Z těch všech modelů jsem chtěl nejvíc AM 1 Atmos. AM 1 je moje nejoblíbenější silueta, Elephant print jsem si oblíbil 6 let zpět na svých AJ III Black Cement. Ty tenisky jsou super, umocňuje to jejich historie. Tenhle model vyšel klasicky ve velice limitovaném množství, což způsobilo vcelku šílenství. Zkrátka byla spousta lidí, kteří je chtěli. Ať už na nošení, do sbírky nebo na prodej. V tuto chvíli se tento model prodává za několik set dolarů. Pro Česko a Slovensko bylo alokovaných 40 párů (to jsou asi tři páry od jedné velikosti).

V pátek jsem se účastnil rafflu (losování) o tento model ve Footshopu. Raffle probíhal v Tančícím domě, kde se celý týden konaly oslavy vzniku Air Max. V tomto rafflu bylo 14 párů tenisek (jeden pár od velikosti) a přihlásilo se do něj, podle mě, kolem 200 lidí. Zde se zájemce přihlásil o velikost, kterou chtěl, a od každé velikosti pak losovali. “Výherci” pak položili otázku týkající se Air Maxů obecně. Ačkoliv některé otázky byly stupidní, ok, byl to částěčně systém, jak se zbavit resellerů (lidí, kteří tenisky přeprodávají). Zhruba po třech hodinách jsme odcházeli bez tenisek. Po tom všem losování na Nike.com a zjišťování, kde si budu moct tenisky koupit, mě už přecházela chuť o ně dál “bojovat”.

Nakonec jsme se ještě zúčastnili nedělního raffle v Queensu. Zde byla zhruba polovina lidí. Měli to dobře udělané, že každý mohl soutěžit o jeden pár tenisek. V ten den releasovali totiž ještě AM 1 Master. Tento systém ve Footshopu neměli, a tak se stalo, že výherce vyhrál jeden den Master a druhý den Atmos. Tady to měli udělané ještě tak, že si soutěžící nevybíral velikost při zápisu, ale až když vyhrál. Takže s největší pravděpodobností měl vysněnou velikost tenisek jen první výherce. Ale v pohodě, zvyšovalo to šanci na výhru. V Queensu se nám už karma obrátila a zadařilo se. Vyhráli jsme možnost koupit si Atmos. Samozřejmě jsem nevyhrál já, protože já nikdy nic nevyhrál a nevyhraju. Ale vyhrála má nejmilejší přítelkyně. A protože jsme byli předposlední, mohli jsme si vybrat ze dvou velikostí. Takže mám US 13, což je o 4 čísla větší velikost, než mám. Takže v tuto chvíli pracuju na tom, abych sehnal člověka s mou velikostí, který by je se mnou vyměnil. Ale mám je. V ten moment jsem měl skvělý pocit. I když jsou to pro mnohé jen tenisky, já tím poslední měsíce žil. Hledal jsem způsob, jak se k nim dostat. Málem jsme pro ně jeli do Frankfurtu. Tam ale byly beznadějně vyprodané. Dokonce i kamarád, který byl v té době v US, mi je sháněl. Taky sold out.

Chci tím vším jenom říct, že existují lidé, kteří se zajímají o tenisky, které nosí/sbírají. Studují, hledají, vyčkávají a jsou ochotni obětovat. Ať už čas nebo peníze. Mrzí mě, že se spousta tenisek nedostane k lidem, kteří je chtějí proto, aby je nosili, ale k lidem, kteří se je snaží za pár dnů/týdnů/měsíců přeprodat s co nejvyšším ziskem. Tenhle byznys mi přijde trochu nešťastný. Jsem rád za to, když každý jeden pár tenisek dostane k lidem, kterým na tom záleží.

Proto jsem poslední týdny nesdílel nic jiného než tenisky. Pro mě je to vášeň. Nosit vysněné tenisky. Čím víc do toho pronikáte, tím víc víte, že to ostatní nemohou pochopit. Že je někdo ochoten utrácet nemalé peníze jen za to, že na patě tenisky není Jumpman, ale Nike Swoosh. Že ty tenisky nejsou zelené, ale v původním barevném provedení. A že naposledy nevyšly před rokem, ale před deseti lety. Tohle je koníček jako každý jiný. Spousta z nás chce mít pěkné boty, ale málo kdo si uvědomuje, že pokud na sobě nechce mít boty jako X dalších, je potřeba obětovat. A čím víc to budete sledovat, tím víc budete chtít mít exkluzivnější model tenisek, i když víte, že si je na sebe vezmete desetkrát za rok. Někdo sbírá známky, jiný auta, další tenisky.

Tímhle bych uzavřel celý Air Max Week, potažmo Atmos. Samozřejmě ještě nahodím fotku, až je budu mít ve své velikosti, haha.

Knowledge is the key.

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem