o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Evoluce tenisek Nike Air Max 1

Jsou to téměř tři dekády od chvíle, kdy Air Max 1 debutoval s Visible Air, radikální technologií, která transformovala design obuvi a pobídla vznik tak silné franšízy, že si to vyžádalo každoroční slavnosti. Dnes tento tvar značí další mezník: spájí se s transformativní Nike technologií, Flyknit, aby byly vytvořeny Nike Air Max 1 Ultra Flyknit, nejlehčí Air Max 1, které kdy byly.

 

Air Max 1 OG, 1987

Nike Air Max 1 OG, 1987

zdroj obrázku: sneakernews.com

Je to bota, kterou to všechno začalo. Originální bota Air Max 1, navržena Tinkerem Hatfieldem, měla tradiční síťovinovou konstrukci se semišem, která byla na tu dobu dokonale lehká a vzdušná. Jejím nejvíce určujícím vzhledovým prvkem však byl viditelný vzduchový polštářek na patě, který byl v té době absolutně unikátní.

Air Maxim 1, 2009

Nike Air Maxim 1, 2009

zdroj obrázku: sneakernews.com

V letech následujících po debutu Nike nadále uvolňovali na trh tradiční modely Air Max 1. Až v roce 2009 byly Air Max 1 zmodernizované pro větší pohodlí a vznikly tak inovativní Air Maxim 1. Inspirovány vrcholovými modely těch dob jako byly LunarRacer a Zoom Victory Track Spike, ikona byla vynovená síťovinou Acespan, vláknem Flywire, třídílnou vstřikovanou phylonovou mezipodešví a celkově novým tvarem, který vydláždil cestu inovacím pro zlepšení pohodlí, jako je například technologie Ultra.

Air Max 1 EM, 2013

Nike Air Max 1 EM, 2013

zdroj obrázku: sneakernews.com

V roce 2011 ovládla Air Max 1 technologie Engineered Mesh. Podobně jako u edice Hyperfuse, vylepšené Air Max 1 měly plnou síťovinovou konstrukci, kompletně i s ikonickou semišovou vrstvou v jasné červené barvě. Technologie Engineered Mesh umožnila zónovou konstrukci při umístění pevnější síťoviny v částech, kde byla potřebná odolnost a pružná síťovina se použila v částech, kde byla vyžadována vzdušnost.

Air Max 1 Tape, 2013

Nike Air Max 1 Tape, 2013

zdroj obrázku: sneakernews.com

Přeskočme teď do roku 2013, kdy byly Air Max 1 opět vylepšené unikátním tape zpracováním. Podobně jako u předešlých verzí, Air Max 1 Tape má svršek Hyperfuse s klasickým červeným semišovým chráničem proti blátu. Svrchní část byla také vylepšena unikátním páskovacím procesem přes svršek, který napodobuje dizajnové linie OG.

Air Max Lunar 1, 2014

Nike Air Max Lunar 1, 2014

zdroj obrázku: sneakernews.com

Lunarlonové tlumení změnilo běžecký svět hned svým příchodem v roce 2008. Výtečné tlumící vlastnosti novinky byly použité pro Air Max 1 v roce 2013, kdy se spojily s ikonickým Visible Air u AM1, aby navždy povznesly tlumení. Nová sestava byla propojená s bezešvým svrškem, který dále snížil váhu a umožnil větší vzdušnost boty.

Air Max 1 Ultra Moire, 2015

Nike Air Max 1 Ultra Moire, 2015

zdroj obrázku: sneakernews.com

Dalo by se argumentovat, že nejnovější zpracování Air Max 1, tedy Air Max 1 Ultray aktualizovaly originál shora dolů. Svršek byl přepracován s jednodílným syntetickým semišem nesoucím laserové dírkování. Pokud jde o spodní část boty, duté zpracování pomocí technologie Ultra pomohlo snížit hmotnost a vytvořit větší ohebnost.

Air Max 1 Ultra Essential, 2015

Nike Air Max 1 Ultra Essential, 2015

zdroj obrázku: eukicks.com

Model Air Max 1 Ultra Essential se zrodil z již zmiňovaných Air Max 1 Ultra Moire. Stejně jako jeho předchůdce, Air Max 1 Ultra Essential je vylepšen dutým zpracováním pomocí technologie Ultra. Svršek téhle ikonické boty je zjednodušený s odlehčenou bezešvou konstrukcí v klasických barvách.

Zdokonalená díky bezpočtu prototypů, vytvořených hlavním projektovým designérem Ben Yunem. Bota má otevřenou Flyknit konstrukci u prstů a jazyka pro větrání a uzavřenou konstrukci poskytující větší oporu u paty. Bezešvý lem nad mezipodešví odkazuje na původní Air Max 1. Nízká hmotnost. Ohebná Ultra technologie poskytuje zvýšené pohodlí.

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem