o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Jak jedny tenisky změnily svět

Na začátku bylo pár skečů designéra Petera C. Moorea a snaha Nike zapojit lukrativního nováčka NBA Michaela Jordana do jejího byznysu. Nike v té době úspěšně působila už dvacátým rokem a chtěla si vylepšit image spojením s mladým nadějným sportovcem. Michael, který za sebou v roce 1984 ještě neměl ani jeden ligový zápas, chtěl původně podepsat smlouvu s adidas – naštěstí pro Nike i zbytek světa to neudělal a nepřipravil nás o jedny z nejpopulárnějších tenisek v historii. Jordan se sice nakonec rozhodl profesionální basketbal opustit, ale naštěstí za sebou zanechal tuto legendu.

Boty nejen na basket

Air Jordan, kterým se láskyplně přezdívá Jordany a které se začaly prodávat v roce 1985, jsou dnes sponzory nesčetně úspěšných sportovců, a to nejen basketbalistů, ale i fotbalistů, tenistů, golfistů a boxerů. U sportu ale jejich dosah nekončí. Dlouholetými obdivovateli Jordanů jsou i celebrity. Designér Tinker Hatfield, který začal tenisky navrhovat v roce 1987, si dodnes svou pozici drží a je jasné proč. Air Jordan svým majitelům v každé z dvaceti devíti edic nabízí vždy něco navíc. Ať už je to nový a lepší materiál, svítící části nebo hadí kůže.

Jay-Z v Air Jordan 3 Black/Cement

Jay-Z v jednom z nejlepších modelů tenisek Air Jordan – Air Jordan 3 Black/Cement

Jordany jsou také oblíbenými teniskami rappera Macklemora

Koníček nebo posedlost?

Každoroční představení nového designu je mezi fanoušky velkou událostí. Stojí na Jordany mnohahodinové fronty, aby pak mohli za jeden pár utratit i několik tisíc korun. Zahájení prodeje nejnovější kolekce v Americe se musí vždy pořádat o víkendech, protože jinak několikanásobně narůstá počet záškoláků. V minulosti navíc tenisky mezi teenagery vyvolaly takové zvýšení kriminality, že se jejich nošení mnoho škol rozhodlo jako zdroj násilí zakázat.

Časem ověřená image

Ani kontroverzní události ale nedokázaly značku Air Jordan zastavit a ta se během posledních třiceti let rozšířila o řadu oblečení, trendy doplňků a sportovního vybavení. Michael Jordan svůj první černo-červený pár tak miloval, že se kvůli nim rozhodl ignorovat dresová pravidla NBA a obouval je na každý zápas. Boty nesplňovaly barevné normy a Michael za každý vstup na hřiště dostal pokutu 5 000 dolarů. Punc rebelství Jordanům dodneška zůstal stejně jako popularita.

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem