o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Rozhovor s Markem Olivou, nejpovolanějším Ekinem

Marek Oliva & Carl Lewis

Značka Nike patří k mým nejoblíbenějším. V mém šatníku byste nenašli jinou, která by měla takové zastoupení. Proto jsem si do dnešního rozhovoru pozval Marka Olivu, podle mě nejpovolanějšího Ekina a běžce, kterého asi nikdy nepřekonám. Mimochodem, když jsme kdysi plánovali stokilometrový běh, přišel jsem za Markem, jestli se nechce přidat. A on kývnul hlavou, jakožejo. Škoda, že z běhu sešlo.

Ahoj Marku. Asi neznám většího fanouška Nike brandu. Ale ne takového fanouška, jehož fanouškovství končí koupí Air Maxů. Ty máš zmáknoutou nejen historii Nike, ale celkově i technologie, sleduješ nové trendy, dokonce jsi v Nike pracoval. Proto mi přišlo vhodné označit tě jako “nejpovolanějšího Ekina”. Můžeš čtenářům prozradit, čím to, že zrovna Nike a kdy došlo k tomu, že jsi začal Nike sledovat víc a jinak než ostatní?

Ahoj Tomáši. Nike není těžké mít rád :-) Sport je důležitou součástí mého života. Pokud máš příležitost spojit své zaměstnání se svým koníčkem, tak máš vyhráno. Nike je pro tento případ ideální.

Nike jsem začal hltat od 1. dne, kdy jsem se stal její součástí. Vše bylo nové, cool a zajímavé. Kolegové byli přátelští a profíci každým coulem. Vše fungovalo bez přemáhání. Ale i Nike má svá pravidla. A ta je dobrá dodržovat. Jedná se o čistě korporátní prostředí. Swoosh, AJ kolekce, Lunarlon, Flyknit atd… jsou výsledky práce talentovaných lidí. A o těch to je. Firma je jen tak dobrá, jak dobří jsou lidé, kteří v ní pracují. Nikdy tomu nebude jinak.

Už třikrát tady zaznělo “Ekin”, ale mnozí vlastně netuší, co tohle označení skrývá. Můžeš nám to prozradit a cítíš se být Ekinem?

Specifická pozice pro Nike. Název zkuste číst odzadu a máte Nike. Ta myšlenka je prostá. Jedná se o člověka, který ví o Nike vše od A do Z – od historie, technologií, po poslední inovaci a směr, kterým Nike kráčí. Ekin se zajímá, prezentuje, ale hlavně šíří Nike spirit mezi ostaní. To jsem vzal sice hopem, ale v základu je to tak. Nejlepší job ever! Ekinem nejde nebýt :-)

Zmínil jsem, že jsi pracoval v Nike. Díky tomu jsme se před lety poznali. Jaká byla tvá náplň práce a jak dlouho jsi v Nike pracoval?

Byly to necelé 3 roky. Zdá se to jako krátká doba, ale byla to jízda :-) Dělal jsem to, co mě bavilo, naplňovalo a čím jsem byl Nike prospěšný.

Spousta lidí si teď možná řekla “Tyjo, ten pracoval v Nike, ten se ale má”. Ono to ale nebude tak jednoduché, co?

Je důležité být ve správný čas na správném místě :-) Teď vážně. Nike má prima program pro studenty (Internship program). Pokud by měl někdo zájem, tak na stránkách Nike je hodně nabídek, ale téměř všechny jsou na evropské centrále, která se nachazí v Holandsku. Být mladší, tak neváhám a přihlásím se.

V mottu tvého webu stojí: “Ekin aneb vyslovuj to [najkí]”. Když vyslovím [najkí], tak na mě spousta lidí kouká jak na exota. Asi dost podobně, jako kdysi s [ajsíkjů]. Jak toto vnímáš ty? Já kolikrát raději použiju [najk].

Vše je o zvyku. Správná výslovnost je po anglicku [najkí] a česku [niké], podle řecké bohyně. Dříve mi to nevadilo, ale teď mi to rve uši. V Nike již nepracuji, ale má doživotní mise bude naučit lidi vyslovovat Nike správně. Proto ten název :-)

Posuňme se ale kousek dál. Píše se rok 1964 a Phil Knight a Bill Bowerman dali založit Nike. Co pro tebe znamenal tento rok?

Letopočet není důležitý. Mohl by to být jakýkoliv rok. Důležité je to, co se z myšlenky a prodeje z kufru auta vyvinulo. Má celoživotní vášeň a motivace pro miliony sportovců.

Nemám moc snů, kam bych se chtěl podívat, ale jedno z míst je určitě Oregon. Podařilo se tobě navštívit Oregon a sídlo Nike?

Ano, to štěstí jsem měl. Bylo to prima :-)

Zaměřme se teď na tenisky. Vzpomeneš si na svůj první pár tenisek? Co to bylo za tenisky, jak jsi je získal a kdy to bylo?

Úplně přesně – červené Nike Air Skylon 3. Koupil jsem je u pana Kočárníka v běžecké speciálce na Spartě za 2700,- . Bylo to během studia na VŠ a dodnes je mám.

Když se podívám na tvůj Facebook, nejde si nevšimout, že tobě asi žádná novinky od Nike neunikne. Trávíš sledováním novinek hodně času? A můžeš nám dát tipy, odkud čerpat?

Jsem v kontaktu s bývalými kolegy, většinou Ekiny, a také sleduji stránky, které Nike používá jako komunikační kanál. Pokud chcete být v dobrém obraze, tak Nike news na stránkách Nike.com, a Highsnobiety.

Tvé nejoblíbenější tenisky jsou Nike Air Zoom Pegasus. Kolik párů tohoto modelu máš ve sbírce a jaký pár je tvůj nejoblíbenější? Váže se k němu nějaká historka?

Nejraději mám tenisky, které mi dobře slouží, a to jsou Nike Air Zoom Pegasus. Nikdy mě nenechaly ve štychu, a to jsem s nimi při tréninku strávil nespočet hodin. Věrný jsem jim od modelu 26 a od modelu 28 mám i více párů. Poslední model 32 mi chybí, ale snad se v nich také proběhnu.

Jsi “uživatel” tenisek, tzn., že všechny nosíš, nebo máš nějaké boxfresh?

Určitě nenosím všechny. Některé jsou skoro uměleckým dílem a nechci je nosit. Z kolekce Air Jordan mám většinu fresh boxů. Zní to jako úchylka, ale nové mají specifickou vůni.

Možná by stálo za to říct, kolik párů bychom v tvé sbírce aktuálně našli.

Trojciferné číslo :-)

Jaké nejdražší tenisky bychom v ní našli a kterých si vážíš nejvíc?

Nejdražší jsou mi 1. Air Force 1 Mid white/white. Na přezkách mají vyšité mé jméno a motto Ekinů – E4L.

Jak se staráš o tenisky? Možná je to trochu legrační dotaz, ale spousta lidí se o tenisky bohužel starat neumí.

Snažím se je střídat. To je základní pravidlo. I tenisky si musí odpočinout a vyschnout od potu. Není dobré je nosit 2 dny po sobě. Zkracuje se tím jejich životnost. Určitě používám i kosmetiku, která tenisku chrání a následně čistí. Tzn., že spreje s nano technologií atd… jsou nutností.

Snad každý rok vydá Nike model tenisek, okolo kterého je obrovský boom. Příští rok by to mohly být Air Jordan IV s elephant printem a Nike Air logem na patě. Jak se na tento release těšíš ty?

Těším se moc. Vlastním už podobné tenisky Air Jordan 3 a NSW logo na patě je ozvláštnění, které je „dobré“ mít :-) Must have věcička.

Poslední měsíce se rozmohlo přeprodávání tenisek. Koupit tenisky za retail price a prodat je co nejdráž. Reselleři jsou všude, hehe. Jaký máš názor na toto?

Obchodovat se dá se vším, po čem je poptávka. Rozumím tomu, ale nijak zvlášť tomu nefandím. Fotky překupníků, kteří mají od limitované edice 20 párů a druhý den je nabízí za 3 násobek retail ceny, jsou smutné. Je dobře, že firmy už zavádějí omezení dle IP adresy či čísla platební karty atd…, ale překupníci jsou vynalézaví. Důležité je si uvědomit, že tihle překupnící sneakers kulturu zabíjejí.

Ale pryč už od tenisek. Nike je hlavně sport. Pamatuji si na tvé představení nového modelu Nike Free v roce 2013 v nově otevřené prodejně Nike Chodov. Od té doby utekla spousta času a technologie Nike se posunuly zase někam jinam. Je aktuálně nějaká technologie, kterou bys vypíchl?

Stále výborný je Flyknit, Tech fleece a to, co Nike předvádí s fotbalovým produktem, je fenomenální.

Je něco, co tě u Nike za poslední rok “zabilo”? Něco, co jsi nečekal? Ať už nějaký model tenisek, oblečení, technologie…

Nike zabíjí každou inovací. Konkurence jen čeká a kopíruje. Schválně se zkuste zamyslet nad tím, kdo vyšel za poslední dobu s něčím „novým“, co by Nike nepředstavila minimálně o rok dříve.

Běh. Tvůj hodně oblíbený sport. Jak jsi na tom aktuálně s naběhanými kilometry a v jakých botách se ti běhá nejlépe?

Běhám už méně, protože mi do přípravy skočil plavecký trénink a trénink na kole. Běhání mě stále baví, ale den má jen 24 hodin a já také nemládnu :-)  Těch cca 200 km měsíčně padne.

Děláš kromě běhu ještě nějaký jiný sport?

Krok za krokem se snažím proniknout do tajů triatlonu. Moc mě to baví.

Vím od tebe, že máš vlastní web, na kterém chceš přiblížit Nike svět i nezasvěceným. Můžeš nám ho představit? A na co se můžeme v budoucnu těšit?

Jedná se o blog, který jsem začal psát z dlouhé chvíle a narůstající frustrace. Je plno skvělých inovací, kterými Nike disponuje, ale jen málo informací se mezi lidi dostává. Mým záměrem bylo o nich psát a srozumitelnou formou je dostat mezi ostatní. Je o Nike, ale není Nike podporovaný, tudíž je do určité míry nezávislý. Blog teď dost spí, ale slibuju, že se probudí :-)

Série rychlých otázek:

Tvůj nejoblíbenější obchod s teniskami a módou? A proč?

Sneaker Barber a Nike Prague. Dělají to dobře, s láskou a profesionálním přístupem.

Největší osobnost Nike?

Je těžké říct jednu. Pro mě je to asi Tobie Hatfield (bratr známějšího Tinkera) – Kitchen Innovation Director – místa, kde se ty nejlepší nápady doslova uvaří. Pamatuji si na naše setkání. Prezentoval skupině asi 5 Ekinů základní myšlenku Nike Free technologie. Bylo to strhující a přesvědčivé. Dodnes mám kus nahraný v mobilu.

Carolyn Davidson?

Paní, která z minima udělala maximum.

Swoosh?

Cesta.

Michael Jordan?

Sportovec, businessman.

Oregon?

Všechno zelené.

Kde tě najdeme?

Tramvaj, metro, bazén, fitko, Divoká Šárka, ve Sneaker Barber na pokecu, Instagramu a Facebooku

Díky za tvůj čas a odpovědi.

Potěšení na mé straně.

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem