o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Rozhovor s mladou studentkou módy Karolínou

Ahoj, jsem rád že jsi přijala naší nabídku k rozhovoru.. Představ se nějak krátce našim čtenářům..

Ahoj! Jmenuji se Karolina Hrádková, je mi 21 let a pocházím z Liberce. Momentálně studuji třetím rokem módu, konkrétně obor Pattern design na dánské vysoké škole. Mezi mé záliby patří móda (nečekaně), sleduji aktuální kulturní dění, ráda chodím na koncerty a výstavy, čtu knihy a miluji cestování.

dnesnosim

Jak jsi se dostala ke studiu na TEKO? Co tě vedlo ke studiu v zahraničí, u nás nejsou v tomhle oboru dost kvalitní školy?

Ke studiu na TEKO Design&Business jsem se dostala vlastně úplnou náhodou. V roce 2012 jsem navštívila Gaudeamus, veletrh vysokých škol, v Praze. Jako mnoho lidí v mém věku jsem nevěděla co přesně bych chtěla dělat po absolvování osmiletého gymnázia.

Již od malička jsem byla spíše humanitně a umělecky zaměřená, takže technické obory pro mě byly passé. Stejně jsem ale nevěděla jaký obor si z té bohaté škály vybrat, jelikož mé gymnázium bylo všeobecné, takže jsem nebyla nijak vyprofilovaná.Narazila jsem tam na stánek neziskové organizace Dream Foundation, která pomáhá studentům, kteří mají zájem studovat v zahraničí. Long story short – díky nim jsem se dozvěděla o TEKu a věděla jsem, že to je ta pravá škola pro mě.

Co se vlastně studium na takové škole obnáší? Máte nějaké speciální „domácí“ úkoly nebo podle čeho vás učitelé hodnotí?

Studium na mé škole se od studia na české „vejšce“ velmi liší. Prvním markantním rozdílem je už samotný vzdělávací systém. Bakalářské studium je tu rozděleno na dvě části. První dva roky studujete tzv. AP degree. Po úspěšném absolvování těchto dvou let získáváte titul AP, což je něco jako DiS. Poté musíte dělat znovu přijímací zkoušky, abyste se dostal do BA Top-Up programu, jež se studuje 1,5 roku.

Po absolutoriu této části jste již Bc.Mezi další rozdíl patří to, že moje škola je mnohem víc praktická, než české vysoké školy. Nemusíme se tu biflovat a výuka spíš, než formou přednášek, probíhá formou projektů. A to zejména skupinových projektů. Naučila jsem se tu vycházet s různými lidmi, spolupracovat se studenty z jiných oborů, dělat kompromisy a brát na zřetel názory druhých. Jednoduše řečeno, mě to tu naučilo pracovat v týmu, protože před tím jsem byla zvyklá pracovat sólo, sama za sebe. To v módní branži ale není úplně to pravé ořechové…Učitelé nás hodnotí právě podle toho, jak dobře jsme schopni analyzovat a zpracovat daný projekt.Většinou hodnotí jak stránku teoretickou-psanou, tak ústní prezentaci a finální produkt. Co mi přišlo zvláštní je jejich stupnice hodnocení, která podle mě naprosto postrádá logiku. Nejlepší známkou je 12 a poté to sestupuje 10, 7, 4, 2, 0, -2.7

Domácí úkoly jsme dostávali zřídkakdy, ale ve škole jsem po vyučování zůstávala dost často. Buď jsem šila, konstruovala střihy na pc, nebo dělala něco úplně jiného, ale ve škole jsem mnohdy zůstávala dlouho do noci, někdy až do rána. A nebyla jsem sama :)

dnesnosim

V čem hledáš inspiraci k práci?

Jak řekl můj oblíbený návrhář mužské módy, Sir Paul Smith: „You can find inspiration in everything… and if you can’t, look again.“

A co tvoje oblíbená značka? 

Nemám jednu oblíbenou značku. Ráda hledám poklady v second-handech, které pak kombinuju s novýmy kousky třeba z H&M, nebo Zary. A když nemůžu sehnat nějakou věc, podle svých představ, tak si jí prostě ušiju!A taky ráda vykrádám tátův šatník, hlavně košile, nebo nosím staré máminy věci, které si přešívám…

dnesnosim

Jak plánuješ svojí budoucnost? Vím, že cesty nás častokrát zavedou jinam než chceme, určitě ale máš nějaké cíle, sny..

V budoucnosti bych ráda zůstala v módní branži a chtěla bych se věnovat především mužské módě. Baví mě překvapivě víc, než ta dámská. Jestli si založím svou vlastní značku, nebo budu pracovat pro někoho, to je ovšem ve hvězdách.

Sleduješ současné trendy v módě? Snažíš se jimi nějak řídit nebo nosíš to, co máš ráda a co se líbí tobě?

Trendy sleduji, ne jen ty současné, ale sleduji i předpovědi trendů pro další sezónu. Neznamená to ovšem, že je slepě následuji. Vybírám si z nich prvky, které se mi líbí, které odpovídají mému stylu a vkusu a ty se pak snažím aplikovat na věci které nosím, i na ty, které šiju.

Máš nějaký vzkaz pro ty, kteří by chtěli studovat stejný obor jako ty, ale ještě třeba nejsou rozhodnutí? My ti tímto děkujeme za rozhovor a přejeme do budoucna hodně úspěchů!

Lidem, kteří mají chuť zkusit studium v Dánsku, či v jiné cizí zemi, to určitě doporučuji. Je to obrovská zkušenost, poznáte spoustu zajímavých lidí, na které byste v Čechách nenarazili a hlavně vám to otevře mysl a dveře do světa.

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem