o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Seznamte se s Nike Air Max > #AirMaxDay

Dnes je pro všechny teniskové nadšence posvátný den. V roce 1987 odhalil Tinker Hatfield první tenisky s viditelnou Air Sole jednotkou, Nike Air Max 1. Roky plynuly, modely přibývaly a dnes už byste je na prstech jedné ruky rozhodně nespočítali. Kromě tohoto každoročního svátku nazvaného #AirMaxDay se letos slaví také čtvrtstoletí Air Max 90. Že to ale všechno není jen o těchto 2 modelech se dozvíte v následujících řádcích.

Nike Air Max Zero

The one before the 1. U Air Max Zero to vlastně všechno začalo. Když Tinker Hatfield navrhoval své první tenisky, setkal se s problémem. Vytvořil totiž tak nadčasovou obuv, že ji technicky nebylo možné vytvořit. Po pár úpravách se na svět dostal model Air Max 1, o kterém se něco málo dozvíte dále. Na původní návrh se zapomnělo a ležel dlouhá léta v archivech Nike. Když designéři hledali náměty pro 20. výročí #AirMaxDay, zavítali právě do archivu a nalezli velmi zajímavý a propracovaný náčrtek. Graeme McMillan si vzal na starost jejich vzkříšení a radil se právě s Tinkerem. Letos se tento model konečně ukáže veřejnosti a my posíláme dík Nobodylisten za fotky!

Nike Air Max 1

The one that started it all. Air Max 1 byly úplně první tenisky s viditelnou Air Sole (bublina v podrážce) jednotkou. V roce 1987 je představil jejich návrhář, Tinker Hatfield. Inspiroval se pařížským muzeem moderního umění, které má všechny stěny ze skla.

og-leather-sc

Nike Air Stab

Model, o kterém se moc nemluví. V roce 1988 vychází Nike Air Stab, jakožto druhé Air Maxy vůbec. Bublinu mají rozdělenou na 3 části.  V roce 2005 vyšly znovu a velmi často se na krabicích objevovala jmenovka Air Stabb. Kdo ví, čí to tenkrát byla chyba. Jejich OG verzi můžeš po velmi dlouhé době koupit také u nás, zde.

DSC_3231

Nike Air Max Light

Psal se rok 1989 a vycházely v pořadí třetí Air Maxy. Air Max Light jsou znatelně lehčí než jejich předchůdce. I přes to se nikdy nedočkaly takové popularity.

Nike-Air-Max-Light-BR-Breathe-University-Red-3

Nike Air Max 90

Před 25 lety spatřil světlo světa další kultovní model. Air Max 90 jsou nejpopulárnějším modelem Air Max mezi širokou veřejností. Pravidelně vychází ve spoustě barevných variací.

Nike-Air-Max-90-OG on foot_1

Nike Air Max 180

Air Max 180 z roku 1991. Jejich “bublina” je viditelná ze 180° a obsahuje o 50% více vzduchu než předchozí modely. Společně s Tinkerem Hatfieldem je pomáhal navrhovat Bruce Kilgorea, stojící mimo jiné za Air Force 1.

nike_max_wallpaper_hd_background

Air Max BW Classic

Tento model vyšel v roce 1991 s maximálním objemem bubliny, největším do té doby. Byly určeny, stejně jako všechny AM, hlavně běžcům.

BW

Nike Air Structure Triax 91

Na začátku devadesátých let proběhl obrovský boom Air Maxů a v roce 1991 vyšly hned 3 modely. 2 z nich už jsme uvedli a je čas krátce představit i 3., který ale není tak známý jako ostatní. Má velmi zajímavou bublinu. Vnitřní a vnější strana totiž vypadají odlišně. Zajímavé jsou také použité geometrické útvary.

Air Structure Triax 91

Nike Air Tailwind 92

Retro styl a new-age technologie se sešly v roce 1992. Model Air Tailwind 92 má Air odpružení doplněné o wafle podešev, která se dala dobře využít při běhu na různém podkladu.

nike-air-tailwind-92-dunksrnice

Nike Air Max 93

1993 a jak jinak, než Air Max 93 nebo také Air Max 270, protože jejich bublinu můžete obdivovat hned z 270°. Jazyk byste u nich hledali marně, nemají ho. Za povšimnutí ale stojí tzv. sockliner, který kolem kotníku připomíná ponožku.

Air Max 93

Nike Air Max Triax 94

Model, který v loňském roce slavil 20 se jmenuje Air Max Triax 94. Kombinují mesh a kůži, mají velkou Air Sole jednotku a vyztužený jazyk s tagem Air Max.

nike-air-max-triax-94-5

Nike Air Max 95

V roce 1995 se kromě bubliny v patě objevila také ta v přední části. Mohl za to model Air Max 95, který patří k těm nejpopulárnějším. Logo se nachází pouze na horní části paty. “I’ll kill you if you try me for my Air Max 95’s,” zmínil rapper The Game v jednom ze svých textů.

Nike_Air_Max_95_OG_-_Neon_Sneaker_Politics_2_1024x1024

Nike Air Max 97

V roce 97 vychází jak jinak, než Air Max 97. Bublina se tentokrát ukrývá pod celou botou. Navrhl je Christian Tresser, který se při jejich tvorbě inspiroval japonskými rychlovlaky.

airmax971

Nike Air Max Plus

Nike Air Max Plus vyšly v roce 1998 a vzhledem připomínají Air Max 95. Poznáte je snadno podle umístěný loga. Air Max Plus ho mají ve středu boty.

Nike-Air-Max-Plus

Nike Air Max 98

Další release roku 98. Podrážka zůstala stejná jako u AM97. Poznáte je podle křivého tagu Air Max na jazyku. Vyšly v několika zajímavých cw’s, zaujala mě především all-white, s několika málo šedými detaily.

Air-Max-98-White-Orange-Silver-8

Nike Air Max LTD 2

Do 4 leté pauze se v roce 2002 Air Max vrátily. Nesly označení LTD 2.

nike-air-max-ltd-2-white-metallic-silver-dark-grey-chlorine-06

Nike Air Max 360

Air Max 360 jsou po dlouhé době další, velmi inovativní tenisky. Inovace spočívá v tom, že nemají žádnou midsole ani polyuretanovou pěnu. Bubliny jsou tak naplněny čistě vzduchem a Nike se tak konečně podařilo splnit jejich vizi – běh čistě na vzduchu. Vyšly v roce 2006.

am360

Nike Air Max Skyline

Jeden z mladších releasů, Air Max Skyline. Vyšly v roce 2009.

1909dc8e101a024207a1bc906bd0baa1

Nike Flyknit Air Max

Ne tak starou záležitostí jsou Nike Flyknit Air Max. Ultralehké tenisky s podrážkou, která je celá plněná vzduchem. Jejich první release proběhl v roce 2013.

nike-air-max-flyknit-spring-2014-releases-3

Nike Air Max 2012, 2013, 2014 & 2015

Na závěr tu máme ty nejčerstvější modely, které nesou označení posledních let. Pro ten poslední byla využita trubičková konstrukce a hluboké flex drážky, které byly zakomponovány do vzduchové podrážky. Světlo světa tak spatřil model  s nejflexibilnějším Air Max tlumením v historii.

air-max-2015-1

 

info: airmaxy.cz, bngr.cz, nike.com

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem