o tom, o čem se dočtete všude a nikde...

Tinker Hatfield – Muž, který změnil naše životy

Pro některé nezasvěcené neznámý člověk. Ti, kteří ho znají, ho ale chápou jako hrdinu. Hrdinu, který změnil historii obouvání už dávno předtím, než se většina z nás narodila. Ano, řeč je o designéru Tinkeru Hatfieldovi. Už 30 let navrhuje tenisky, které každý den potkáváte v ulicích. Už v roce 1987 změnil tehdejší pohled na svět tenisek a nejen svým modelem Air Max 1 se zapsal do dějin.

AJXIIIXX8DOF-5-1024x831

Odmala byl milovníkem sportů. Po příchodu na univerzitu v Oregonu se věnoval skoku o tyči. V té době ho trénoval Bill Bowerman, spoluzakladatel Nike, a Tinker nosil při sportování prototypy a fungoval tak jako takový pokusný králík. Poté se ale zranil a začal se naplno věnovat studiu architektury. Později, v roce 1981, začal pro svého trenéra pracovat právě v Nike. Naplno využil svých znalostí architektury a navrhoval obchody, kanceláře a další firemní budovy.

10-dieu-co-the-ban-chua-biet-ve-cong-nghe-air-max-1395807066706

V roce 1985 začal v Nike pracovat také na designu obuvi. Jeho záliba v různých sportech ho přivedla na myšlenku vytvořit pro každý sport jiný druh obuvi. Kromě basketbalu a běhu se zaměřil také na vzpírání, jogging nebo aerobic.

maxresdefault

Rok 1987 byl zlomový jak pro Tinkera, tak pro celou společnost Nike. Vše ale začalo ještě dříve, než Hatfield do Nike nastoupil. Letecký inženýr Frank Rudy přinesl do firmy několik prototypů svých běžeckých bot, s aplikovanou Air Sole (vzduchový polštářek v podrážce tenisek). Ta byla zprvu použita u běžeckých bot Nike Air Tailwind. Největšího boomu se ale dočkala právě až v roce 1987.

nike-air-tail-wind-vintage-qs-4

V té době Hatfield pilně pracoval na navrhování tenisek, a do jednoho z modelů použil také právě tuto technologii. Světlo světa spatřily vůbec první tenisky Nike Air Max 1, které úplně změnily představu o běžecké obuvi. Za takřka 30 let svět spatřilo několik úspěšných colorways (barevných kombinací) a Air Max 1 se staly jedněmi z nejoblíbenějších.

tinker-hatfield-complex-interview

Rok 1987 se na trhu objevila další velice zajímavá teniska. Určitě jí všichni také znáte. Jde o Nike Air Trainer 1. V té době si většina lidí kupovala zvlášť obuv na běh a do posilovny. Tinker opět neváhal a navrhl tenisky, ve kterých jste mohli dělat prakticky vše. Oblibu v nich našel i tenista John McEnroe.

Nike-Air-Trainer-John-McEnroe

Kromě velice známých modelů věnoval hodně času také těm, které se takové slávy nedočkaly. Za všechny můžeme věnovat Air Mowabb, Air Raid, Nike Zoom Talaria nebo Nike SB P-Rod II Tinker Hatfield.

Tinker-Tom

V roce 1991 se na světlo světa dostala další převratná novinka. Běžecké Nike Air Huarache, které vycházejí z indiánských sandálů. Kromě nižší běžecké varianty se ale dočkaly vyššího, basketbalového provedení. Pozornosti neunikly ani na poli tenisovém. Velice si je oblíbil legendární tenista Andre Agassi. U nás se tyto tenisky dostaly do obliby až v roce 2014.

900-Huarache-2

Dalším tenistou, kterého musely potěšit tenisky z Hatfieldovy dílny, je Roger Federer. Speciálně pro něj byl upraven model Zoom Vapor 9 Tour.

tinker-hatfield-sketch-ipad-nike-zoom-vapor-9-tour

Takto vypadá navrhování tenisek v dnešní době.

nike-zoom-vapor-tour-9

Ve zlatém hřebu našeho článku bude zmíněna Hatfieldova spolupráce s Michaelem Jordanem. Pro začátek si povíme pár faktů. Modelem Air Jordan 3 dal vizi dalšímu vývoji Jordan brandu. Jako u prvních se u těchto tenisek objevil elephant print. Další obrovskou novinkou byla viditelná air sole. Byly to první basketbalové tenisky v opravdu nízkém provedení (v té době nosila většina hráčů hightops). Na nejznámější Jordanově fotografii (níže) má Michael právě Air Jordan 3.

1839987

Další v pořadí Tinkerových “vynálezů” jsou samozřejmě Air Jordan 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 20, 23, 28, 29 a Air Jordan 2010, 2011 a 2012. Má toho tedy na svědomí opravdu mnoho a především jemu může Nike děkovat za své pevné postavení na trhu.

jumpman-air-jordan-photo-shoot-poster

V letošním roce bychom se měli dočkat tenisek se systémem power-laces. Touto funkcí se pyšnily futuristické Nike Air Mag ve filmu Návrat do budoucnosti. Uvidíme tedy, kdy a za kolik se objeví.

tinker-hatfield-nike-mag tinker-hatfield-nike-mag-2011-shoes tinker

Autorem příspěvku je Antonín Prech

Okomentuj příspěvek

Nejnovější kolekce tenisek a oblečení najdeš vždy na Queens.cz

Dej nám like na Facebooku a budeš mít všechno pod nosem